A britek élete
17„Senki nem kövez meg senkit, amíg meg nem fújom ezt a sípot, világos?” – tehette volna fel a kérdést a brit kormányfő a parlament éjszakába nyúló ülésén. Legalábbis hihetőnek tűnne, ha valaki történetesen ilyet mondott volna, nem pedig a Brian élete című Monty Python klasszikusból származna az idézet. Kedden ugyanis folytatódott a britek és a brexit kálváriája, csakhogy egyelőre az egészből megint annyi derült ki, hogy nem csak nekünk vannak árulóink és hülye ellenzékünk.
A lassan teljesen követhetetlenné váló folyamat nagyon röviden most éppen ott tart, hogy az ellenzéki képviselők és a Boris Johnsonnal szembeforduló konzervatívok együtt szavazva átvették a napirend irányítását, így szerdán egy olyan javaslat kerülhet terítékre, amely törvénybe foglalná, hogy az Egyesült Királyság nem léphet ki az unióból megállapodás nélkül. Feltéve, ha képesek lennének elfogadni végre egy megfelelő tervezetet, amire ugye képtelenek – a javaslat így nyilvánvalóan újabb halasztáshoz vezetne. A miniszterelnök ezt többször is kizárta, és továbbra is amellett van, hogy így vagy úgy, de október 31-én mindenképpen kilépnek az unióból. Válaszként belengetett egy előrehozott választásról szóló szavazást is arra az esetre, ha az általa ellenzett javaslat szerdán átmegy az alsóházon.
Márpedig elég valószínű, hogy ez meg fog történni. Az már korábban is nyilvánvaló volt, hogy az ellenzék elindítja az újabb halasztásra irányuló javaslatot, Boris Johnsonnak azonban eddig legalább többsége volt a parlamentben. Kedden, egy kritikus pillanatban ezt elveszítette: a kormányfő beszéde alatt az egyik konzervatív képviselő látványosan átült a liberális demokrata frakcióba, a javaslat szavazásán ezután a kormánypárt 21 képviselője voksolt együtt az ellenzékkel, őket azon melegében ki is zárták a frakcióból.
Az egyszeri szemlélődőnek úgy tűnhet, hogy egy minden mindegy, csak ne a kormánynak legyen igaza, és egy az egyébként siralmas huzavonát legalább Nagy-Britannia maradék méltóságával keresztülvinni akaró tábor áll szemben egymással. Ha a kormányfővel szembe forduló konzervatívok ma, a no dealt ellenző javaslat voksolásán is az ellenzék mellé állnak, akkor Boris Johnsonnak újabb halasztásért kellene folyamodnia. Ez a terveik szerint akkor következne be, ha október 19-ig nem fogad el a parlament egy új megállapodási tervezetet. Tekintve, hogy eddig is minden variációt leszavaztak – a művelet Theresa May székébe került -, nem nehéz megjósolni, hogy ez most sem menne, ráadásul az esetlegesen elfogadott új feltételeket az EU-val is át kellene tárgyalni, erre meg Brüsszel nem hajlandó.
A javaslat elfogadása és egy januárig szóló újabb halasztás pontosan annyira lenne célravezető, mint az eddigiek, ráadásul ezüst tálcán nyújtaná át Brüsszelnek a britek érzékenyebb testrészeit. Az Európai Unió ugyanis egyre leplezetlenebbül játszik arra, hogy egy széteső Nagy-Britanniából vesztesen kikerülő Anglia kopogtasson majd újra náluk. Macron és Merkel meg tapsikol örömében, fittyet hányva arra, hogy a britek bohózatával az unió súlya is csökken a világpolitikában. Hozzájuk csatlakoztak tegnap az alsóházi ellenzéki képviselők, meg a kormánypárti lázadók.
Az Egyesült Királyság nem azért nem tudja végigvinni ezt a több mint három éve tartó agyrémet, mert jogilag, gazdaságilag képtelen lenne rá, hanem azért, mert a döntés ellenzői az érvényes népakarat kinyilvánítása ellenére, a népszavazás óta nem hajlandóak elfogadni az eredményt. Halasztástól halasztásig reménykednek, hogy a demokráciának is van egy elévülési időszaka: ha elég idő telik el, majd szépen mindenki elfelejti, hogyan szavaztak az emberek. Közben az NGO-k a baloldallal közösen hisztiznek nullahuszonnégy: újraszámláltatnának és újraszavaztatnának szünet nélkül. Belőlük van most többség a parlamentben is akkor, amikor soha nem látott egységre lenne szükség az emberek döntése, és a demokrácia tiszteletének jegyében.
Sokan voltak, akik azt mondták, hogy az Egyesült Királyság vergődése túlmutat a szigetországon: egyértelmű jele annak, hogy a nagy formátumú politikusok, akik ellentmondást nem tűrő többséget képesek nyerni a politikájukhoz, kiveszőben vannak a közéletből. Most, amikor mégis lenne ilyen vállalkozó, tovább gáncsolják, nem törődve azzal, mekkora veszélyt jelent ez az országra. Tanulság talán annyi, hogy mi itt addig becsüljük meg a jobboldal politikájának példátlan támogatását és az egységet, amíg van.
Míg a brit gazdaság egy kemény brexit esetén is védhető lenne, a végén az lesz, hogy az Egyesült Királyság jóléte – amely eddig valamennyire eltakarta a népességcseréből adódó általános pusztulást – nem a Brexitre, hanem erre a belső széthúzásra fog rámenni. Lehet, hogy lesz majd egy olyan pont, amikor a szigetország romjai fölött tényleg Monty Python idézeteket elevenítenek meg a jobb korokra érdemes apák és fiak:
„- Egy szép napon ez mind a tiéd lesz.
– Mi? A függöny?”
gyozo2018
2019-09-04 @ 06:25
Hasonlít 2006-ra, amikor csalással győzött Gyurcsány, s ellentpontként az őszi önkormányzatin narancsba borult az egész ország.
Ájem Mónika megnyugtatta a liberálnyilasbolsikat: ne aggódjatok, nálam a kassza kulcsa! És adósságba kényszerítették a Fidesz többségű önkormányzatokat, hogy egyáltalán fönn tudják tartani az általuk vezetett telepléseket.
Az angol kormány is tele van ilyen korcsokkal, mint a mi ballibjeink.
ilkin joseph
2019-09-04 @ 07:24
pont jokor jott naponta keseredek el a magyar ellenzek miatt ettol nekunk nem lesz jobb hogy az angolok is ilyenek de megis vigasztal a cikk
Jáger László
2019-09-04 @ 07:25
A britek kálváriája tovább tart!!
Már maguk sem tudják ,hogy ők európaiak avagy számkivetettek akarnak-e lenni!!!??..
csak ennyi
Barátilag
J.L.
khm
2019-09-04 @ 08:44
Vár rád az anyád az utcasarkon!
Takarodj oda!
csakafidesz
2019-09-04 @ 08:14
„a kormányfő beszéde alatt az egyik konzervatív képviselő látványosan átült a liberális demokrata frakcióba, a javaslat szavazásán …”
Vélhetően megjelent a mobilján az átutalt összeg.
zolatiguszti
2019-09-08 @ 17:27
Viszont ha Boris beránt egy új választást a kormányról a 3 éves cirkusz után az idén legerősebbé váló Ukip Niegel Farage-val vajon hogy jönne ki belőle?
1 Az átült konzervatívokat úgy hírlik kizárják és nem engedik újra indulni konzervatív színekben.A komcsik nem adják át nekik a székeiket….
2 A Brexit párt növelte a támogatását már pedig ez nem megy másképpen csak ha a volt migri pártiak vagy inaktívak tele tökkel elmentek szavazni vagy válaszolni a közvélemény kutatóknak.
Vagyis a Brexit pártiak utolsó esélye az lenne ha akkor lecseréltetnék a választókkal a hibás összetételű parlamentet.
Gen. Patton
2019-09-04 @ 08:42
General George Patton:
Polticians are the lowest form of life on the earth.
Liberal Democrats are the lowest form of politicians.
khm
2019-09-04 @ 08:52
A híres színház előadásában,az is szerepelt:
„Ő is kimondta” (a kövezés úgy emlékszem,az Isten nevének kimondása miatt volt elrendelve.)
Szóval Johnson úr is kimondta,és a háttérben ragadós tenyerüket dörgölő egyedek ellentámadásba mentek át. Nem akarnak Brexitet,mert a Font gyengítése,és a zavarosban halászás a létérdekük.
Előrehozott választás lesz,amit az úgynevezett baloldal fog nyerni. És a UK. végelgyengülésben fog kimúlni. Pedig győztes volt az első és a második VH-ban is,és mint ilyennek igen sokat „köszönhetünk”.
Na béke poraikra.
varga eszter
2019-09-04 @ 11:45
but you can make a great living out of it.
csakafidesz
2019-09-04 @ 21:08
Tíz évvel ezelőt már látam Angliában „az írást a falon”. Akkor már az volt a felállás, hogy a fehér ember buszvezetőként ízzadt, a fekete ellenőrként sétálgatott a kocsiban.
nemzeti nemzett
2019-09-04 @ 09:09
A Brit Birodalom végleg kinyiffantotta magát. Éljen a független Skócia, Írország és Wales!
saghy rozalia
2019-09-04 @ 10:56
Az ellenzéknek mindegy, csak bukjon a kormány.
Naprózsa
2019-09-04 @ 18:30
Az egész egy tipikus – történelemben már jó ismert – végjáték. Az elitek egymással marakodnak a semmin, miközben az iszlám élve felfalja Angliát, ahol már az ellenségnek de facto átadták a kormányzást a londoni muszlim polgármester és a rendőrségnek főnöke mozlim belügyminiszter személyében.
S ezt bezzeg a hülye angolok nem veszik észre a parlamenti sekélyes színjátékot figyelve.
Amúgy már tökmindegy, hogy Nyugat-Európa többi hülye népével együtt vagy külön mennek a történelem süllyesztőjébe !
Disztl fivérek
2019-09-06 @ 08:08
Valakit képtelenség meggyőzni, ha csak azért kap fizetést, hogy ne lehessen meggyőzni. Árulók kora.
Rodolfo
2019-09-06 @ 14:07
Eloszor is nem Anglia hanem Nagy Britannia. Ezt tenyleg jo lenne megjegyezni mindenkinek! Felre ne ertsenek,nem akarok kioktato lenni de ez mar szinte zavaro: Ha csak Anglia tavozna az EU-bol akkor maradna Wales,es Skocia illetve Eszak-Irorszag,de ez nem lehetseges-ki van zarva. Ezek alap dogok amik hianyoznak a fenti kommentek tobbsegebol de azert mindenki batran „angliazik”. Meg kene erteni az alap dolgokat es utana megmagyarazni ennek tudataban.
Masodszor , azt vettem eszre hogy sokan ugy hasonlitjak ossze a brit parlamentet es ennek strukturajat mintha a magyar vagy akar a tobbi kormanyzati szisztema szinte ugyanaz lenne. Kozel sem…
Harmadszor: London nem Anglia es vice versa. 🙂
Termeszetesen a brit parlamentben is a Brexit a hatalomert vivott harc aldozata lett,mivel meg a legelejen arra volt kihegyezve az elorehozott valasztas Theresa May idejen hogy a UKIP-et a parlamenten kivul tudjak tartani. Az egesz Brexit referendum egy un „segelykialtas” volt az eszak-angliai illetve a szegenyebb teruletekrol ahol az ipar (nehez es konnyu egyarant) gyakorlatlag mar nem letezik,es csak a szolgaltatas illetve a mezogazdasag tartja a formajat-ugy ahogy.. kormanyzati berkekbol lehetett tudni hogy senki se gondolta volna hogy atmegy a referendum,de atment minimalis tobbseggel. A vegen a kor bezarul,mert ez a minimalis tobbseg arra sem eleg hogy egy fikarcnyit is elore lehessen mozditani a kilepesi folyamatokat. Az EU nem hulye hogy hagyjon mindent veszni,a britek meg nem hulyek hogy engedjenek az o belso megallapodasibol. Emellett azert mar a harmadik miniszterelnokuket fogyasztjak a konzervativok,nem beszelve a tobbi miniszterrol es a pereputtyukrol. Kozben nem is latjak hogy gyarak zarnak be,bankok koltoznek,bolthalozatok jelentenek csodot szepen sorban. Vegul de nem utoljara ezen hosszu evek alatt szamos olyan torvenymodositast vittek veghez a Tory-k amiket csak ugy fu alatt meg-megszavaztak a nagy Brexit arnyekaban.
Ez a Brexit egy nagyon komlplex ugymenet rengeteg szallal es erdekegyeztetessel.
Naprózsa
2019-09-06 @ 22:42
London az Anglia, és nem egy különálló városállam. Mi is tudjuk mi a különbség Anglia és Nagy-Britannia között, ezért azt is tudjuk, hogy egy sikeres Brexit esetén az északírek és a skótok ki akarnak Britanniából válni, pont ezért beszélünk az angolokról.
Rodolfo
2019-09-06 @ 23:48
Sajnos a baj az,hogy a Brexit nem tud sikeres lenni. Szerintem legalabb is tobbet art, mint hasznal Nagy Britannianak.